Nieprzekazanie zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych podmiotowi uprawnionemu do jego zabrania stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny. Tak stanowią przepisy art. 96 Ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. O obowiązku przekazywania tego sprzętu wyspecjalizowanym firmom stanowi również Uchwała Rady Miasta Wejherowa, w sprawie utrzymania czystości i porządku w gminach.
Tymczasem na oś. Harcerskim zużyty sprzęt AGD, a konkretnie pralki trafiły w niewłaściwe ręce. Podczas kontroli prewencyjnej osiedla Harcerskiego funkcjonariusze zauważyli przed jedną z wiat stertę śmieci, w tym plastikowe obudowy po pralkach i pochodzące z nich betonowe obciążniki. Podczas dalszej kontroli miasta, w rejonie ulicy I Brygady Pancernej WP zauważyli mężczyznę pchającego dwukołowy wózek załadowany elementami metalowymi pochodzącymi z pralek. W toku prowadzonych czynności ustalono, że elementy pralek pochodzą z oś. Harcerskiego. Ich demontażu dokonali mieszkańcy Redy.
Zgodnie z § 24 ust.2 uchwały Rady Miasta Wejherowa z dnia 13 kwietnia 2021 roku przekazanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego podmiotom uprawnionym następuje po dokonaniu pisemnego, telefonicznego lub elektronicznego zgłoszenia do Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chyloni”. Firma ta odbierze kompletny, zużyty lub zepsuty sprzęt RTV i AGD o wadze przekraczającej 20 kg. Odbiór następuje w miejscu wskazanym przez zgłaszającego. Natomiast zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wydzielony z odpadów komunalnych właściciele winni we własnym zakresie przekazać do Punktu Odpadów Niebezpiecznych, w Wejherowie zlokalizowanego na bazie Zakładu Usług Komunalnych przy ulicy Obrońców Helu 1.W opisanej sytuacji na osiedlu Harcerskim wykroczenie popełniły osoby, które sprzęt wystawiły w miejsce zabronione oraz te które sprzęt rozebrały. Póki co , ustalono osobę, która lodówki rozebrała i pozostałościami po nich zaśmieciła miejsce publiczne, za co mieszkaniec Redy ukarany został mandatem karnym.